Wilton CE

Primary School

Everyone Belongs, Everyone Achieves.

Courage

Kindness

Love

Perseverance

Respect

Nothing should ever go unchallenged, be brave and challenge yourself

Treat everyone as you wish to be treated

Love for god, love for each other, love for learning

Have the highest aspirations of yourself and others, never give up

Listen to one another, everyone is unique, everyone has a voice

Contact Details

Miss McAvoy's Maths - Answers

Summer Term
Week 3

Addition and Subtraction Worded Problems

04/05/2020

 

Worded problems. The problems below need you to use addition and subtraction to solve them.

 

1. On a school trip 272 people visit a museum. There are 223 children and 16 teachers, the rest are parents. How many parents are there?

 

223 + 16 = 239

272 - 239 = 33

 

33

2. In a week Gemma saves £5.75. On Monday she has £2.55. On Wednesday her mum gives her 75p. How much does she save in the rest of the week?

 

£2.55 + 75p = £3.30

£5.75 - £3.30 = £2.45

 

£2.45

3. At a recent clean up of the playground, 3 children collected 196 pieces of rubbish. Callum collected 64 pieces. Louise collected 73. How many did Bonnie collect?

 

64 + 73 = 137

196 - 137 = 59

 

59

4. The teachers have 234 biscuits in the staff room. Miss Jordan eats 51, Miss Keddie eats 75. How many biscuits do the rest of the teachers eat?

 

51 + 75 = 126

234 - 126 = 108

 

108

5. Daniel has 523 comics. He lends 246 to Cookie and 156 to James. How many does he have left?

 

246 + 156 = 402

523 - 402 = 121

 

121

6. Humara has £2.55. She buys a bag of crisps for 52p and a can of coke for 76p. How much change does she get?

 

52p + 76p = 138p = £1.38

£2.55 - £1.38 = £1.17

Week 2

30/04/2020

 

3-digits, one step problems

1. There were 165 cups in a shop. 37 fell when a shelf broke. How many cups were unbroken?

 

165 - 37 = 128

 

2. Harry had £257 in his bank account. His mum let him spend £129 on a new bike. How much was left in his account?

 

£257 - £129 = £128

 

3. Sue collected 412 tokens. She swapped 159 of them for a giant teddy bear. How many tokens did she have left?

 

412 - 159 = 253


4. Bill's story was 561 words long. Ben's story was 395 words long. How many more words did Bill write than Ben?

 

561 - 395 = 166

 

5. There are 615 pages in my book. I have read 293. How many more pages do I need to read?

 

615 - 293 = 322

 

3 or 4 digits, one step problems

1. There were 1165 cups delivered to a shop. 237 were broken when they arrived. How many cups were unbroken?

 

1165 - 237 = 928

 

2. Harry had £2257 in his bank account. His mum let him spend £1329 on a special mountain bike. How much was left in his account?

 

£2257 - £1329 = £928

 

3. Sue collected 4212 tokens. She swapped 1675 of them for a day at a theme park. How many tokens did she have left?

 

4212 - 1675 = 2537

 

4. Bill's story was 1561 words long. Ben's story was 1395 words long. How many more words did Bill write than Ben?

 

1561 - 1395 = 166


5. There are 2615 pages in my book. I have read 1293. How many more pages do I need to read?

 

2615 - 1293 = 1322

30/04/2020

 

 

No exchanging/regrouping:

1. 8585 - 5422 = 3163

2. 7858 - 2437 = 5421

3. 7679 - 5566 = 2113

4. 7779 - 6444 = 1335

5. 5666 - 3143 = 2523

6. 6896 - 1432 = 5464

7. 5586 - 4441 = 1145

8. 8885 - 3254 = 5631

9. 8557 - 7335 = 1222

10. 8698 - 1253 = 7445

 

Exchanging/regrouping but not crossing zero:

1. 5844 - 1235 = 4609

2. 7254 - 1630 = 5624

3. 9246 - 2315 = 6931

4. 8283 - 5678 = 2605

5. 6231 - 1316 = 4915

6. 4851 - 2162 = 2689

7. 8586 - 6459 = 2127

8. 4319 - 3766 = 553

9. 5322 - 3444 = 1878

10. 7932 - 2818 = 5114

 

Exchanging/regrouping and crossing zero:

1. 2901 - 2636 = 265

2. 7470 - 2270 = 5200

3. 3902 - 1900 = 2002

4. 8029 - 7647 = 382

5. 9106 - 7323 = 1783

6. 9404 - 5130 = 4274

7. 6063 - 4415 = 1648

8. 9500 - 8626 = 874

9. 8200 - 6603 = 1597

10. 6000 - 5705 = 295

Week 1

24/02/2020

 

If a door number fitter needed to fit the numbers of 100 houses 1 to 100, how many 9s would he need?

 

To solve this problem you first need to find all the times that the digit 9 appears between 1-100.

Here is a 1-100 square to help you see where they are:

Here you can see the digit 9 appears in the numbers 9, 19, 29, 39, 49, 59, 69, 79, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 and 99. So there are 19 different numbers which include the digit 9. However, the number 99 has two 9s in so there are 20 9s altogether.

24/04/2020

 

Answers to the addition word problems.

 

1. If John has 158 toy cars, Tom has 278 toy cars and Greg has 227 cars. How many toy cars do they have altogether?

 

158 + 278 + 227 = 663

 

2. One farmer has 336 lambs and another has 287. How many lambs are there altogether?

 

336 + 287 = 623

 

3. A grocer sold 127 bags of sweets on Monday, 335 bags on Tuesday and 118 bags on Wednesday. How many did they sell in those three days?

 

127 + 335 + 118 = 580

 

4. An orchard contains 225 apple trees, 119 pear trees and 282 plum trees. How many trees are in the orchard?

 

225 + 119 + 282 = 626

 

5. A man blew up 237 balloons. His friend Jay blew up 359 balloons and Robert blew up 416. How many balloons were ready for the party?

 

237 + 359 + 416 = 1012

20/04/2020

 

Answers to addition calculations posted on the class page. How many did you get right?

 

1. 8012 + 1243 = 9255

2. 5997 + 2187 = 8184

3. 3182 + 2250 = 5432

4. 3084 + 5082 = 8166

5. 3474 + 4820 = 8294

6. 5473 + 2685 = 8158

7. 1399 + 4602 = 6001

8. 1600 + 8609 = 10,209

9. 5876 + 5513 = 11,389

10. 1735 + 1015 = 2750

Top